Слухайте пульс, щоб зрозуміти серце!

Серце робить менше, ніж 60 ударів за хвилину? Фіксуєте нерівномірні паузи між скороченнями? Відчуваєте запаморочення та напади слабкості? Такі симптоми можуть вказувати на проблеми з провідністю серця. Це загрозливий стан, який потребує термінової корекції. А ось самолікування — найнебезпечніша реакція на нього. За словами лікарів Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології, третина тих, хто потрапляє з ослабленим пульсом до стаціонару, самі спричинили нездужання неконтрольованим прийомом медичних препаратів.

Чому виникають порушення провідності?

Здорове серце у спокійному стані працює, як секундна стрілка механічного годинника. Через однакові проміжки часу воно робить від 60 до 89 ударів за хвилину. Норма коливається залежно від віку людини. Якщо з певних причин виникає дефіцит імпульсів, з’являються проблеми з регулярністю та частотою серцебиття, лікарі говорять про порушення провідності.

«До такого стану часто призводять атеросклероз, хронічні захворювання, перенесений інфаркт міокарда, інфекційні ураження серця (міокардити), —зазначає Валерій Іванов, професор, завідувач кафедри внутрішньої медицини №3 ВНМУ ім. М. І. Пирогова. — Призвести до погіршення функції серця здатен укус кліща. Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) — інфекційна недуга, яка викликає серцеві блокади. У моїй практиці був випадок, коли пізнє звернення по допомогу у хворого з бореліозом завершилося встановленням кардіостимулятора».

Як спростувати чи підтвердити діагноз?

Визначення серцебиття — нескладна маніпуляція. Достатньо прикласти палець до судини на зап’ясті або шиї і порахувати кількість ударів за одну хвилину.

Наступний крок — проведення електрокардіографії. У плановому порядку пацієнтам з підозрою на порушення провідності кардіологи радять звертатися до амбулаторно-діагностичного відділення Вінницького кардіоцентру, де є можливість зробити комплексну діагностику. Якщо ж стан загрозливийі людина втрачає свідомість, варто терміново телефонувати «103». Сильна брадикардія (рідкий пульс) загрожує людині шоком.

«Досить часто напади брадикардії виникають внаслідок неправильного дозування гіпотензивних препаратів або ліків для стабілізації ритму,— наголошує Олена Ковальчук, лікарка палати інтенсивної терапії Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. — Небезпечним також є послаблення пульсу на тлі високого артеріального тиску. У такому випадку не варто знижувати тиск, а одразу викликати «швидку допомогу».

Чи можна стабілізувати провідність?

Лікарі зазвичай розглядають один з трьох варіантів. У нескладних випадках, коли людина почувається добре і її стан контрольований, призначають відповідні ліки та рекомендують систематичним фаховий нагляд. Другий варіант — планове вживлення кардіостимулятора.

«Ургентна ситуація вимагає термінового хірургічного втручання, — зауважує Валерій Іванов. — Якщо пацієнт втрачає свідомість, падає тиск і хвороба загрожує його життю, ми одразу вживлюємо стимулятор. Держава забезпечує таких хворих безкоштовними пристроями, тому важливо якнайшвидше звернутися до допомогу». 

Отож, уважно стежте за серцебиттям і вимірюйте пульс! Запідозривши у себе чи близьких людей порушення провідності серця, зверніться за консультацією до лікаря і за жодних обставин не займайтеся самолікуванням.

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроєкту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію — зв’яжіться з нами будь-яким зручним для вас способом
(0432) 56-12-13
кардіологія
(0432) 46-55-47
приймальня директора
(0432) 43-80-02
аритмологія
(0432) 46-55-97
реєстратура
(0432) 56-03-24
приймальне відділення
(0432) 46-55-36
бухгалтерія